Haber

Kosova, 5 bin Ukraynalı mülteciyi ağırlamaya hazır

Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmede ülkesinin 5 bin Ukraynalı mülteciyi ağırlamaya hazır olduğunu belirtti.

Mehaj, Kosova Güvenlik Gücü Komutanı Korgeneral Başkim Yaşari ile birlikte Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen Ukrayna’nın Rusya ile savaşında acil silah ve mühimmat ihtiyacının karşılanması konusunu görüşmek üzere NATO ülkelerinin savunma bakanları ile bir araya geldi.

Görüşmenin detaylarını sosyal medya hesabından paylaşan Mehaj, “Stoltenberg ile yaptığım görüşmede, Hükümet ve Savunma Bakanı olarak 5 bin Ukraynalı mülteciyi ağırlamaya ve Ukraynalı askerleri eğitmeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ettim. mayın temizleme, arama kurtarma ve tehlikeli maddelerin çıkarılması alanlarında.” sözlerine yer verdi.

Kosova’nın kapasitesi ölçüsünde Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan Mehaj, “Saldırganın karşısına işgalci ve soykırımcı bir zihniyetle çıkmış bir devlet olarak Ukrayna halkının özgürlük mücadelesini çok iyi anlıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Mehaj, görüşme kapsamında Hırvatistan, Letonya ve Arnavutluk’un Savunma Bakanları ile de görüştüğünü bildirdi.

Kosova, bu yıl NATO üyeliği için ön koşul olan Barış için Paydaşlar programına üye olmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu