Ekonomi

Tayvan ihracat siparişleri yapay zeka talebinin odağında yükseliyor

TAIPEI – Adanın ekonomi bakanlığının Pazartesi günü bildirdiğine göre, Tayvan’ın Mart ayındaki ihracat siparişleri %1,2’lik mütevazı bir artışla 47,16 milyar dolara ulaşarak piyasa beklentilerinin altında kaldı. Analistler %3,55’lik bir artış öngörmüşlerdi. Bu performans Şubat ayındaki %10,4’lük kayda değer düşüşün ardından geldi.

Bakanlık, yapay zeka (AI), yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) ve bulut endüstrisi ürünlerine yönelik artan talebi, yüksek teknoloji sektöründe gelecekteki büyüme için potansiyel itici güçler olarak vurguladı. Güçlü teknoloji endüstrisi ve yarı iletken devi TSMC’nin üssü olarak tanınan Tayvan, küresel teknoloji talebinin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Mart ayındaki yavaş büyümeye rağmen, bakanlık Nisan ayında bir toparlanma bekliyor ve ihracat siparişlerinin geçen yılın aynı ayına göre %1,2 ile %5,9 arasında artması öngörülüyor. Yine de, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki yüksek faiz oranları, devam eden Çin-ABD ticaret anlaşmazlıkları ve gelecekteki siparişleri etkileyebilecek daha geniş jeopolitik belirsizlikler gibi riskleri de kabul etti.

Bakanlık iyimserliğini koruyor ve “HCP ve AI gibi yeni uygulamalara yönelik talep artıyor, bu da yarı iletken ve sunucu tedarik zincirimize yönelik talebi artırıyor ve ihracat siparişlerinin ivmesini desteklemeye yardımcı oluyor” dedi.

Yılın başlangıcı Tayvan’ın yüksek teknoloji ürünleri siparişleri için geleneksel olarak daha yavaş bir dönemdir. Bununla birlikte, telekomünikasyon ürünleri siparişlerinin bir önceki yıla göre %4,3 ve elektronik ürünler siparişlerinin %12,0 artış göstermesiyle Mart ayında bazı sektörler büyüme gösterdi.

Bölgesel olarak bakıldığında, Çin’den gelen siparişler bir önceki ay %5,5’lik düşüşün ardından %7,7’lik bir artış kaydederek toparlanma gösterdi. Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen siparişler Şubat ayındaki %5,8’lik düşüşe kıyasla %2,2’lik daha küçük bir düşüş kaydetti.

Avrupa’dan gelen siparişler de Şubat ayındaki %35,6’lık sert düşüşün ardından %6,2’lik bir düşüşle toparlanma sinyalleri verdi. Japonya’dan gelen siparişler ise Şubat ayındaki %28’lik daralmaya kıyasla Mart ayında %18,0’lik bir düşüşle daha yavaş bir hızda olsa da azalmaya devam etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu