Haber

Japonya ve Malezya Savunma ve Deniz Güvenliği İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve Malezya Başbakanı Enver İbrahim, iki ülke arasında savunma ve deniz güvenliği iş birliğinin geliştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Kishida, Kuala Lumpur ziyareti sırasında Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile görüştü.

Kishida ve Enver, 2 saat süren görüşmede ikili ve bölgesel ilişkileri ele aldı.

Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’nde statükoyu güç kullanarak değiştirme girişimlerine karşı çıkmada işbirliği fırsatlarına değinen Kishida ve Anwar, iki ülkenin savunma ve deniz güvenliği iş birliğini geliştirme konusunda mutabakata vardı.

Kishida ve Anwar, önümüzdeki dönemde Japonya Öz Savunma Kuvvetleri ile Malezya ordusunun ortak eğitimini teşvik etme konusunda anlaştılar.

OSA çerçevesi

İkili, Japon hükümetinin bölgedeki demokratik ülkelere savunma ekipmanı sağlamasını öngören Resmi Güvenlik Yardımı (OSA) çerçevesini tartıştı.

Başbakan Kishida, “OSA” çerçevesinin uygulanmasının hızlandırılması konusunda Malezya ile anlaştıklarını belirtti.

Enerji krizlerinin yaşandığı dönemde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarikinde yaşanan zorluklara değinen Kishida, Malezya’dan LNG tedarikinin önemine değindi.

Ziyaret kapsamında Başbakan Kishida, Malezya’da faaliyet gösteren Japon şirketlerinin temsilcileriyle bir araya geldi ve Kuala Lumpur’daki Japon mezarlığına çiçek bıraktı.

Başbakan Kishida Fumio, güncellenmiş Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin (NSS) bir parçası olarak Aralık 2022’de Resmi Güvenlik Yardımı (OSA) çerçevesini oluşturdu. Buna göre Japonya, hukukun üstünlüğü ve demokrasi gibi değerleri paylaşan ülkelerin ordularına savunma teçhizatı sağlayacak.

Japon hükümeti, Asya-Pasifik bölgesinde nüfuzunu artıran Çin’e karşı bölgedeki “demokratik” ülkelerle iş birliğini artırmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu