Haber

Hatay’da meydana gelen deprem sonucu Suriye’de 5 kişi hayatını kaybetti.

Hatay’ın Defne ilçesinde dün akşam saatlerinde 3 dakika arayla meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem ve 5,8 büyüklüğündeki artçı sarsıntı, Suriye’de de can kaybına neden oldu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre, Suriye’nin Halep, Tartus, Hama ve Lazkiye kentlerinde hissedilen sarsıntı halk arasında büyük paniğe neden oldu ve insanlar çatılardan veya balkonlardan atladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdul Rahman, depremde en az beş kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Abdul Rahman, hayatını kaybedenler arasında kalp krizi geçiren bir çocuk olduğunu belirtti.

İnsan Hakları Gözlemevi, depremde yaralananların sayısının 500’e çıktığını bildirdi. Çatılardan ve balkonlardan atlayanların vücutlarında kırıklar olduğu, bazılarının da binanın çökmesi sonucu yaralandığı kaydedildi. Evleri depremde. Gözlemevi, yaralılardan 350’sinin Şam kontrolündeki bölgelerden, 150’sinin ise silahlı muhalefetin kontrolündeki kuzeybatı bölgesinden olduğunu söyledi.

Arama kurtarma faaliyetleri yürüten sivil toplum kuruluşu Beyaz Miğferler’in yöneticisi Raed Saleh de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde 150 kişinin yaralandığını açıkladı.

Alman haber ajansı dpa Beyaz Miğferler gönüllüsü Ebu Mecid ile konuştu. Abu Majid, “Kuzeybatı Suriye’deki insanların yüzde 90’ı geceyi çocuklarıyla birlikte arabalarında, dışarıda veya çadırlarda geçirdi” dedi.

Tıbbi yardım kuruluşu SAMS da Halep yakınlarında çok sayıda binanın yıkıldığını bildirdi.

Yerel basına göre Hatay’da meydana gelen deprem, Suriye’nin yanı sıra İsrail, Irak, Lübnan ve Filistin’de de hissedildi.

dpa/JD, IC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu