Ekonomi

Arap turistlerin ülkelerine dönmesiyle turizm sektörü daraldı

Trabzon’un tarihi ve turistik mekanları bu günlerde özellikle okulların açılmasıyla birlikte Arap turistlerin ülkelerine dönmesiyle en tenha günlerini yaşıyor.

Yaklaşık 3 yıl süren restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından 28 Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans sistemiyle açılışı yapılan Ortahisar Ayasofya Camii’nde bugünlerde sakinlik hakim. Turizm işiyle uğraşan Ali Çalık, bir ay öncesine kadar turizm yerlerinin dolu olduğunu ancak şu anda pek ziyaretçi gelmediğini söyledi. Çalık, “Bir ay önce Ayasofya Camii, Uzungöl ve Ayder Yaylası tıklım tıklım doluydu. Eylül ayıyla birlikte Körfez ülkelerinde okulların açılması nedeniyle işlerimiz onda bir oranında azaldı. Daha önce yer bulamıyorduk. Araçlarımızı park etmek. Şu anda böyle bir şey yok, şu anda buraya sadece birkaç kişi geliyor.” Şu anda arabamla 3 kişiyi getirdim. Temmuz ortası olsaydı bu sayı daha fazla olacaktı. Artık sezon bitmiş gibi görünüyor. Eylül ayının sonunda bitiyor. Eylül ayından sonra emekliler gelecek, onların sayısı da çok az olacak. Gelenlerin çoğunluğunu Suudi Arabistan’dan gelen turistler oluşturuyor. Bu yıl “Geçen yıla göre daha sakindi. Artık Arap turistler diğer ülkeleri daha çekici görmeye başladı. Mesela Bosna’yı görmek istiyorlar çünkü iklimi bizimkine benziyor. Gelecek yıl yine gelecekler ama sanırım Zamanla bu ziyaretler azalacak” dedi.

Bu yıl erken bitti

Turizmci Arif Akyazı, bu yıl sezonun erken bittiğini belirterek, “Yedi yıldır turizmle uğraşıyorum. Turizm sezonu 15 Mayıs’tan sonra başlıyor, 25 Ağustos’tan sonra yavaşlıyor. Şu anda 10’da 1 oranında azaldı. Bu yıl turizm sezonu iyi geçti.” Ancak 15 Eylül’den sonra tamamen kesileceğini söyleyebiliriz. Şu anda sadece Ayasofya Camii’nde değil, Uzungöl ve Ayder’de de Suudi Arabistan’dan gelen turistlerin yolu kesildi. Eskiden burası araçla doluydu, 250-300 araç gelirdi ama şimdi 15 aracı geçmiyor. Şimdi gelenler 15 aracı geçmiyor. Yerli turistler için eski görkemli günler artık geride kaldı” dedi. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu