Haber

ABD, stratejik askeri varlıklarını Güney Kore’ye daha fazla konuşlandıracak

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Güney Kore’yi ziyaret etti.

Güney Koreli ajans Yonhap’ın haberine göre Austin, mevkidaşı Lee Jong-sup ile görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi: “Güney Kore’nin savunmasına verdiğimiz destek demir gibi sağlam. ABD, genişletilmiş caydırıcılık taahhüdünü kararlılıkla sürdürecek.”dedim.

ABD’nin Güney Kore’nin savunmasına katkı sağlamak için gelişmiş savaş uçakları ve uçak gemileri gibi stratejik askeri varlıklarını daha sık konuşlandıracağını belirten Austin, şöyle konuştu: “Bu, ABD’nin tüm konvansiyonel, nükleer ve füze savunma yeteneklerini içeriyor. Şu anda Güney Kore’de 28.500 ABD askeri personeli var. Bu, sarsılmaz taahhüdümüzün kanıtı.”dedi.

“Kore Yarımadası nükleer silahlardan arındırılacak”

Austin, Kuzey Kore’nin füze testleri ve drone hava sahası ihlalleri gibi son dönemdeki provokasyonlarını kınarken, ABD ve Güney Kore’nin “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması hedefine bağlıyız”stresli.

Ortak güvenlik taahhüdünün sadece bir slogan olmadığını, sonuna kadar bağlı olduklarını yineleyen Austin, bunun canlı bir örneği olarak ABD’nin beşinci nesil F-22 ve F-35 savaş uçaklarını konuşlandırdığını hatırlattı. radarlardan ve geçen yıl Güney Kore yakınlarında bir uçak gemisi filosundan kaçının.

austin, “Gelecekte bu tür faaliyetleri daha sık görebilirsiniz.”ifadesini kullandı.

Kuzey’in nükleer silah senaryosuna hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanı ayrıca önümüzdeki ay Washington’da müttefik ülkelerin Kuzey Kore’nin nükleer silah kullanması senaryosu üzerine masa başı bir savaş oyunu planladıklarını belirtti. “Hiçbir olasılığı dışlamadığımızdan emin olmak istiyoruz.”değerlendirmesini yaptı.

Güney Koreli Bakan Lee de Austin’in iki ülkesi, “barış için güç”anlayışı doğrultusunda ortak askeri tatbikatların kapsam ve yoğunluğunun artırılması önerisini desteklediklerini vurguladı.

Japonya’nın iştiraki ile üçlü işbirliği

Austin, Japonya’yı da içerecek üçlü güvenlik işbirliğinin önemine işaret etti. Üçlü işbirliğinin tüm tarafların güvenliğini artıracağına inanıyoruz” dedi.dedim.

Görüşmede Austin ve Lee, geçtiğimiz yıl düzenlenen Üçlü Güvenlik Zirvesi’nde ABD, Güney Kore ve Japonya’nın ortasında füze uyarı verilerinin paylaşılmasına ilişkin kararı hatırlatarak, üst düzey Üçlü Savunma Müzakerelerine bir an önce başlama konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. Bu amaç için mümkün olduğunca.

Austin’in ziyareti, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Güney Kore’ye yaptığı iki günlük ziyaretin ardından geldi.

Stoltenberg, Seul’de Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, Dışişleri Bakanı Park Jin ve Savunma Bakanı Lee Jong-sup ile yaptığı görüşmelerde, küresel ölçekte bağlantılı güvenlik, Kuzey Kore’nin artan nükleer tehdidi ve Rusya ile Çin’in bir arada olduğu gerçeğine vurgu yaptı. böyle silahlar var ABD’nin nükleer caydırıcılığını müttefik ülkelere genişletme ihtiyacının altını çizdi.

erbaa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu